Příběh farmy

Začalo to pokusem

Stanislava Fandela, zakladatele Ekofarmy Rohoznice, k pěstování přivedly životní změny. Na začátku to byl jenom pokus, který však přinesl nejenom skvělou úrodu, ale také pomohl odhalit jeho novou životní vášeň.

Přes posměšky okolních zelinářů  se v roce 2015 rozhodl farmu založit a od té doby se k roli pěstitele přidala i role obchodníka. Zjistil, že na českém trhu sice je velký hlad po farmářských produktech, avšak jejich cesta k zákazníkovi je složitá. Pochopil, že farmáři mají velmi omezené možnosti v oblasti komunikace a distribuce, zákazníci zase složitě hledají a dovážejí různé plodiny od různých farmářů.

Auta
Jedinečná distribuční síť

Krok za krokem začal budovat distribuční síť, která je dnes v Česku unikátní a propojuje farmáře se školami, farmáře s restauracemi a farmáře s koncovými zákazníky.

Povedlo se mu vytvořit systém, který dokáže zeleninu a ovoce dopravit od farmáře k zákazníkovi do 48 hodin od sběru, takže zboží je opravdu čerstvé, voní, chutná a když je potřeba, tak v lednici vydrží ještě pár dní.  Přestože spojení “čerstvá zelenina” zní docela obyčejně, v Česku je tento přístup velmi ojedinělý, pro větší prodejce často nedosažitelný.

 

Farma dnes

Dnes firma zaváží restaurace a školy ve čtyřech regionech a dva partnerské obchody. Pro svou distribuční síť zastřešuje i veškerou komunikaci, logistiku a dopravu, přičemž nejdůležitější jsou kromě čerstvosti i kvalita a garantovaný původ. Pro zajištění plného sortimentu a čerstvosti i mimo hlavní sezónu farma spolupracuje s největším importérem do České republiky. 

Individuální zákazníci si navíc mohou čerstvou zeleninu prohlídnout a nakoupit přímo na Ekofarmě Rohoznice, ale také v pražském obchodě U Marjánky na statku na Bělohorské ulici nebo v Benešově v nákupním centru Green Park.

Pro děti

Individuální zákazníci Ekofarma získala ocenění „Skutečně zdravý dodavatel“ v rámci projektu Skutečně zdravá škola.

Novým projektem pro školy a školky je „Zeleninové stipendium“. Jde o tvořivou vzdělávací soutěž a dětem, které v ní uspějí, bude farma hradit školní obědy v průběhu celého roku.

Farma navíc pomáhá i zdravotně postiženým dětem z o.p.s. Svítání, které podporuje ve farmaření a pěstování bylinek.