Zeleninové stipendium

Daří se nám a proto chceme vrátit něco zpátky do partnerských škol takovým způsobem, který děti i něco naučí. Ty stále více ztrácí nejenom vztah k přírodě, ale i představu o tom, odkud se k nim jídlo na talíři dostane a co vše je pro to potřeba udělat. Často vědí jenom to, že se zelenina kupuje v supermarketu.

Začínáme v září

Ekofarma Rohoznice letos vyhlašuje první ročník Zeleninového stipendia. Jde o tvořivou vzdělávací soutěž pro děti z MŠ a prvního stupně ZŠ, která úspěšným malým tvůrcům nabídne školní obědy zdarma v průběhu celého roku. Šest tisíc obědů farma dětem poskytne od ledna do prosince 2019. Zeleninové stipendium se uskuteční pod záštitou 1. místopředsedkyně Senátu Mgr. Miluše Horské.

Tvořivá soutěž

Cílem soutěže pod názvem “Velké zeleninové dobrodružství” s panáčkem Ovozelíkem je zvýšit povědomí dětí o tom, co vše je potřeba, aby se zelenina či ovoce dostaly na jejich talíř. V rámci soutěže budou sami poznávat či hledat nové informace a kreativně je zpracovávat. Výsledné výtvory pak naučí něco nového i další děti či spolužáky.

Pro koho?

Do projektu se mohou přihlásit žáci 1. stupně základních škol a mateřských škol, v programu Skutečně zdravá škola a dalších škol, kam Ekofarma Rohoznice dodává čerstvou zeleninu a ovoce. Jde především o Prahu, Středočeský kraj, Pardubice, Chrudim a Hradec Králové. Zeleninové stipendium dává možnost zapojit se i dětem, jejichž rodiče si nemohou dovolit jim zaplatit obědy.

Proč to děláme?

Cílem projektu je přiblížit dětem často už hodně vzdálený koloběh pěstování ovoce a zeleniny prostřednictvím tvůrčí činnosti. Na základních školách prostřednictvím psaného či malovaného příběhu, ve školkách skrze senzorické testování a malování. Děti se tak naučí něco nového, mohou se seberealizovat a výsledek jejich práce zase hravým způsobem zpřístupní nové informace ostatním dětem.

Porota soutěže

Mgr. Miluše Horská, 1. místopředsedkyně Senátu –  předsedkyně poroty

Ing. Karolína Kallmünzerová, manažerka projektu Skutečně zdravá škola

Ing. Janka Miklík Zichová, manažerka projektu Zeleninové stipendium, Ekofarma Rohoznice

Soutěží to nekončí

Kompilaci finálních dětských prací farma poskytne k dispozici školám i školkám, kde je mohou využít v rámci výuky. Vybrané práce budou k dispozici v obchodech v Praze na Bělohorské a v Benešově v nákupním centru Green Park, tak i na webových stránkách Ekofarmy Rohoznice. Kreativně zpracované informace o zelenině a ovoci se tak dostanou k širší skupině dětí a žáků.

Společně se školami

Školy – ředitelé či učitelé, mají v projektu klíčovou roli. Nejenom v rámci informování a komunikace projektu na školách (prostřednictvím technologií, informačních tabulí nebo přímo pedagogů), ale také v souvislosti s konzultováním a podporou žáků, kteří se budou chtít do Zeleninového stipendia zapojit.

Prvním krokem proto je registrace škol a mateřských školek (klikněte pro přechod do formuláře) nejpozději do 14. září 2018. Do konce září se pak mohou registrovat žáci 1. stupně základních škol, kam Ekofarma Rohoznice dodává čerstvou zeleninu a ovoce. 

Velké zeleninové dobrodružství pro školky
Objevujte tvary, barvy a chutě s Ovozelíkem!

Hravá varianta zkoumání ovoce a zeleniny prostřednictvím smyslů. Děti se mohou zapojit malováním a jednoduchým popisováním vybraného druhu ovoce či zeleniny za pomoci pedagoga.

* Senzorické testování jednoho druhu ovoce či zeleniny dítětem (s doprovodem dospělého/učitele, který výsledek zaznamenává) – zrak, chuť, hmat, čich.

* Malování obrázku vybraného ovoce/zeleniny (dítětem).

PDF s instrukcemi ke stažení

Velké zeleninové dobrodružství pro školáky
Objevujte svět s Ovozelíkem!

Právě probíhá registrace žáků (do 30.9.)

Školáci budou tvořit ve dvou fázích: nejdřív budou hledat a zjišťovat informace a pak je tvořivým způsobem zpracovávat do psaných či malovaných příběhů. Ty popíšou putování panáčka Ovozelíka po ČR i světě. Ten objevuje, co kde roste, v čem je to pro nás prospěšné, popřípadě co všechno od semínka až po doputování na talíř potřebuje.

* Psané (příp. i ilustrované) nebo malované příběhy z cest Ovozelíka (povídky, pohádky, básničky, komiksy atd.)

PDF s instrukcemi ke stažení

Časový harmonogram

červen – srpen 2018        Přihlašování škol do projektu

září 2018                           Vyhlášení projektu na školách a registrace žáků

říjen 2018                          Kreativní tvorba a zasílání prací

listopad 2018                    Hodnocení prací porotou a výběr vítězů

prosinec 2018                   Vyhlášení vítězů

leden/prosinec 2019        Školní obědy pro vítěze zdarma

 

MÁTE DOTAZ?  Napište nám na zeleninove.stipendium@ekofarmarohoznice.cz